Jak rozplanować prace związane z ociepleniem poddasza

Bardzo duża liczba domów posiada poddasza użytkowe. Powierzchnia do wykorzystania na poddaszu, to miejsce gdzie powstają sypialnie, pokoje dziecięce, łazienki i całe mieszkania. Komfort związany z zamieszkiwaniem na poddaszu jest ściśle powiązany z tym, jak zostanie wykonane ocieplenie poddasza. 

Jak ocieplić poddasze 

Ocieplenie poddasza, tak jak wszystkie prace budowlane wymaga przemyślanych decyzji i starannego planu prac. Prace związane z ociepleniem poddasza powinno rozpocząć się od sprawdzenia ogólnego stanu dachu. Należy dokładnie przyjrzeć się konstrukcji dachu. Jesli występują uszkodzenia, lub miejsca w których pojawił się grzyb, to trzeba je naprawić i doprowadzić do dobrego stanu. Przed wykonaniem ocieplenia na poddaszu powinny zostać wykonane wszelkie planowane instalacje. Kolejnym krokiem jest zrobienie wentylacji.

Po wykonaniu tych czynności można przystąpić do prac właściwych. Do wykonania ocieplenia poddasza niezbędne będą narzędzia. Wykonywanie pomiarów ułatwi poziomica ze wskaźnikiem laserowym. Przydatna będzie również szlifierka kątowa, młotek, wiertarko-wkrętarka, nóż do wełny, nożyczki i nożyk z łamanym ostrzem.

Powszechnie do ociepleń poddasza stosuje się wełnę mineralną. Jest to lekki i niepalny materiał. Wełna mineralna posiada dobrą izolacyjność akustyczną, izolacyjność cieplną, oraz dobrze przepuszcza parę wodną. Jest to materiał dość elastyczny i łatwo nim wypełnić przestrzenie znajdujące się pomiędzy krokwiami. Ułożenie ocieplenia pod połacią dachu zależy od tego, jaki materiał został wczesnej użyty do jego wstępnego krycia.

Inną metodą ocieplenia poddasza, jest piankowanie. Jest to skuteczna, ale niestety dużo droższa metoda, od tradycyjnego ocieplania pianką mineralną. Rzadziej stosowaną metodą ocieplenia poddasza jest, ta z użyciem płyt styropianowych. Pomimo, że styropian posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne, to niezbyt dobrze chroni pod względem akustycznym. Jest to również materiał dość łatwopalny, dlatego niezbyt często, stosuje się, go obecnie w ociepleniach poddasza.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *